Spuštění nového polského mýtného systému e-TOLL

24.05.2021

Která vozidla jsou v novém systému zpoplatněna?

 • Všechna vozidla s hmotností nad 3,5 tuny,
 • autobusy, bez ohledu na jejich celkovou hmotnost
 • osobní automobil s přívěsem, pokud celková hmotnost překročí 3,5 t.
 • vozidla používaná v zemědělství budou osvobozena.         
 • V novém systému zaplatíte jak za jízdu po státních silnicích, tak po dálnicích spravovaných státní správou GDDKiA.
 • Od 1. října 2021 bude zavedena nová organizace dopravy na mýtných místech na dálnici A2 (Konin- Stryków) a dálnici A4 (Wrocław-Sośnica).
 • Od tohoto data nebudou viaBOX a viaAUTO fungovat. Stávající uživatelé těchto zařízení by měli používat mobilní aplikaci e-TOLL PL nebo palubní zařízení kompatibilní s e-TOLL (interoperabilní jednotky EETS4U nebo TELEPASS SAT)

V souvislosti s ukončením provozu mýtného systému viaTOLL dojde od 1. října 2021 ke změnám v organizaci provozu v Místech Výběru Mýtného (MPO) na úsecích dálnice A2 Konin-Stryków a A4 Wrocław-Sośnica.

Nová organizace provozu na MPO bude znamenat:

 • vyhrazení dvou vjezdových a dvou výjezdových krajních pruhů na každém mýtném místě pouze pro vozidla používající systém e-TOLL.
 • vyhrazení dvou vjezdových a dvou výjezdových krajních pruhů na každé Stanici Výběru Mýtného (PPO) pouze pro vozidla používající systém e-TOLL. Zbývající jízdní pruhy na MPO budou až do 30. listopadu 2021 fungovat v režimu manuálního mýtného, kde lze mýtné platit kartou nebo v hotovosti.

Při vjezdu/výjezdu z dálnice přes Místa Výběru Mýtného je nutné věnována pozornost správnému výběru nájezdovému/výjezdovému pruhu. Každý z nich je jasně a čitelně označen, co řidičům usnadňuje bezproblémový výjezd ze zpoplatněné silnice.

najezd polsko

zdroj: www.gov.pl

Co se bude od uživatelů nového systému elektronického mýtného vyžadovat?

Uživatelé se budou muset zaregistrovat na webové stránce nového systému elektronického mýtného (podle sdělení orgánů by měla být stránka etoll.gov.pl dostupná v první polovině května). Pak si budou muset zvolit jednu z následujících možností (dokud nebude zavedeno řešení EETS): OBU (palubní jednotka), ELD (externí lokalizační zařízení) nebo bezplatná mobilní aplikace e-TOLL.

Je možnost vratky daně?

Většina úseků nepodléhá DPH, tzn. neexistuje možnost vrácení daně. (vyjímku tvoří úsek A2, A4)

Na začátku prosince čekají řidiče další změny:

 • zvednutí závor na zpoplatněných úsecích dálnic A2 (Konin-Stryków) a A4 (Wroclaw-Sośnica), způsobí, že provoz bude plynulý bez zastavování;
 • úhrada za jízdu bude možná pouze prostřednictvím aplikace e-TOLL PL, palubního zařízení OBU/ZSL nebo formou elektronické jízdenky (určené pro lehká vozidla). Nákup takové jízdenky bude možný např. na čerpací stanici a nákup nebude vyžadovat žádné zařízení ani geolokační údaje. Stačí uvést registrační značku vozidla a specifikovat úsek silnice, po kterém se má cesta uskutečnit.
Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.