Zkapalněný zemní plyn
LNG

nová energie pro nákladní auta a lodě

 

LNG

LNG

 

Společnost Shell pomáhá uspokojit rostoucí světovou poptávku a zároveň omezit emise CO2 díky čistšímu spalování zemního plynu. Ten napájí, vytápí i ochlazuje průmysl, domovy i podniky a může být skvělým partnerem obnovitelným zdrojům energií, jako jsou větrná a solární energie. Zemní plyn může být také využíván jako palivo pro lodi, nákladní vozidla, autobusy a vlaky s nízkými emisemi CO2.

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) by do roku 2040 mohla vzrůst světová poptávka po zemním plynu o více než polovinu.

Zemní plyn je nejčistší uhlovodíkové palivo. Společnost Shell ho hledá a těží jak na moři, tak na pevnině. Tvoří více než polovinu jejich dnešní produkce.

Výhody zemního plynu

Zemní plyn je uhlovodíkové palivo, které je při hoření nejčistší. Proti uhlí spalovanému za účelem výroby elektřiny, produkuje totiž zhruba polovinu oxidu uhličitého (CO2) a jen desetinu látek znečišťujících ovzduší.

Je ho dostatek. Pokud by spotřeba zůstala na stejné úrovni jako dnes, byl by dostatek využitelných zdrojů plynu na dalších zhruba 230 let.

Je univerzální. Elektrárna spalující zemní plyn potřebuje pro rozběh mnohem méně času než elektrárna spalující uhlí. Díky této flexibilitě je zemní plyn skvělým partnerem obnovitelným zdrojům energie, jako je solární nebo větrná energie, které jsou dostupné, pouze pokud svítí slunce nebo fouká vítr. 

LNG - nová energie pro nákladní auta a lodě

Výhody pro kamionovou dopravu na LNG

  • cena LNG je výrazně nižší než cena motorové nafty
  • nízké venkovní teploty mají menší vliv na startování vozidla a tím i na opotřebení motoru
  • zemní plyn - jako pohonnou hmotu - nelze odcizit ani s její spotřebou jakkoli manipulovat
  • čisté palivo, které nevytváří karbonové usazeniny, pozitivně ovlivňuje životnost motoru i motorového oleje
  • provoz je zcela ekologický i při aplikaci nejpřísnějších norem což do budoucna umožní splnění jakýchkoli ekologických kritérií pro provoz vozidel

Zkapalněný zemní plyn (LNG)

Zemní plyn se zmrazí na teplotu -162 °C a promění se tím v kapalinu. Jeho objem se tak sníží až 600krát. Díky tomu je velmi jednoduché a ekonomické jej přepravovat do míst po celém světě, která potřebují více energie. Následně se pak, před distribucí LNG domácnostem a podnikům, promění zpět na plyn.

Jakožto průkopník LNG, poskytla společnost Shell technologii pro vůbec první komerčně využívanou elektrárnu na LNG na světě. Bylo to v roce 1964 a společnost Shell tehdy dodala svůj vůbec první komerční náklad LNG, čímž zahájila obchodování po celém světě. Od té doby se navrhují a staví elektrárny na LNG.

Plovoucí LNG (FLNG)

Elektrárny na LNG se tradičně staví na pevnině. Ale společnost Shell vybudovala obří plovoucí zařízení pro produkci zemního plynu přímo na moři. Je jím Prelude FLNG. Je to vůbec největší plovoucí zařízení, které kdy bylo vybudováno. Je 488 metrů dlouhé a 74 m široké.

Společnost Shell vyvinula revoluční technologii, díky níž může být zemní plyn vytěžen, zkapalněn, uložen a poté naložen do zásobníků, a to vše na moři. Díky tomu může těžit ve shluku menších vzdálených polí jen s použitím jednoho zařízení. Nebo může využít jedno větší pole a několik zařízení FLNG.

LNG pro přepravu

Jako nízkoemisní palivo by zemí plyn mohl představovat větší část energetického mixu pro přepravu, a to společně s vývojem účinnosti spalování vozidel, vývojem biopaliv a pohonů na vodík a elektřinu.

Společnost Shell zkoumá možnosti použití LNG jakožto paliva pro přepravu nákladními vozy a loděmi. Srovnává ekonomické a environmentální výhody v porovnání s naftou a benzínem. Jeho další použití by mohlo být ve vlacích, těžebním odvětví a průmyslových aplikacích. Hledá také způsoby, jak LNG více využívat v jejich provozu.

 

Kontaktujte nás

Náš tým profesionálů Vám navrhne řešení, které sedne na míru Vašemu podnikání či živnosti.
Neváhejte se nám ozvat na +420 244 404 943 nebo napsat email.

Informace o tom, jak nakládáme s Vašimi údaji.

Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.